Yer Tutucu Uygulaması

  Süt dişleri, diş arkında kendilerinden sonra çıkacak olan daimi dişler için yer tutucu olarak görev yaparlar. Çürüklere ve farklı sebeplere bağlı yaşanan erken süt diş kayıpları; komşu dişlerin, kaybedilen dişin boşluğuna doğru kaymasına yol açabilir. Bu da çenedeki diş arkında bozukluklar meydana gelmesine, daimi dişlerin gömülü kalmasına veya çapraşık olarak çıkmasına neden olabilir. Bununla birlikte erken süt diş kaybı, gerektiği şekilde tedavi edilmediğinde çocuğun beslenme düzenini ve dolayısıyla gelişimini de olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

  Yer tutucular, erken kaybedilen süt dişlerinin yerine yerleştirilen ve kalıcı dişler sürene kadar boşluğun korunmasını sağlayan apareylerdir. Bu apareyler sayesinde diğer dişlerin, diş kaybının meydana geldiği bölgeye kayması önlenir. Kaybedilen süt dişinin yerine gelecek olan daimi dişin süreceği arktaki boşluk korunmuş olur. Yer tutucu tedavisi, çocuklar için en sık tercih edilen koruyucu diş hekimliği uygulamalarından biridir.

  Çocuklarda Erken Diş Kaybı Nelere Yol Açabilir?

  Süt dişleri, bebek yaklaşık 6 aylıkken sürmeye başlar. Çocuk 2,5-3 yaşına geldiğinde süt dişlerinin tamamı sürülmüş olur. Süt dişlerinin sağlıklı olması gerek çocukların beslenmeleri açısından gerekse de altlarından gelecek olan daimi dişler açısından oldukça önemlidir.

  Süt dişlerinin çürükler veya fiziksel travmalar sonucu kaybedilmesi şu gibi olumsuzluklara yol açabilmektedir:

  • Çiğneme ve konuşma gibi fonksiyonların bozulması,
  • Estetik kaybı sonucu çocuğun psikolojisinin olumsuz yönde etkilenmesi,
  • Diş kaybı sonucu oluşan boşluğun zamanla daralması ve sürekli dişlerin çapraşık bir şekilde çıkması yada gömülü kalması,
  • Dişlerin devrilmesi ve buna bağlı diş eti dokusunda hasar meydana gelmesi,
  • Çene gelişiminin olumsuz yönde etkilenmesi.

  Yer Tutucu Nedir?

  Yer tutucu, erken kaybedilen süt dişlerinin yerine yerleştirilen, hareketli veya sabit olabilen apareydir. Yer tutucular, kaybedilen dişlerin yerine gelecek olan daimi dişlerin sağlıklı ve düzgün bir şekilde sürebilmesi amacıyla uygulanır. Böylelikle diş arkında ve çenelerde meydana gelebilecek bozukluklar önlenmiş olur. Yer tutucular, en etkili koruyucu diş hekimliği uygulamalarından biridir. 

  Yer Tutucu Diş Çeşitleri Nelerdir?

  Yer tutucuların, hareketli yer tutucu ve sabit yer tutucu olmak üzere iki çeşidi vardır. Erken süt dişi kaybı görülen çocukların çocuk diş hekimi tarafından muayenesi ile yapılacak aparey belirlenir.

  Sabit Yer Tutucu

  Sabit yer tutucular, tek taraflı veya çift taraflı diş kayıpları için kullanılabilirler. Komşu dişlere yapıştırılan bu yer bu tutucular, sabittir, hasta tarafından çıkarılamaz. Zamanı geldiğinde diş hekimi tarafından çıkarılır.

  Hareketli Yer Tutucu

  Hareketli yer tutucular, genellikle birden fazla diş kaybının meydana geldiği durumlarda kullanılır. Sabit yer tutucuların aksine hasta ve ebeveynler tarafından çıkarılarak temizlenmesi mümkündür. Hareketli yer tutucuların nasıl kullanılacağı ve nasıl muhafaza edilebileceği hakkında ebeveynler bilgilendirilir.

  Yer Tutucular Ne Kadar Süre Kullanılır?

  Yer tutucu apareylerin ne kadar süre ile kullanılacağına hekim tarafından karar verilir. Eğer süt dişi çok erken kaybedilmişse bu süre uzun olabilir. Kalıcı dişler sürmeye başlandığında, hekim kararına göre yer tutucu kullanımı son bulabilir. Bu durumda hekim tarafından kontrol yapılmalı, buna göre karar verilmelidir.

  Ankara Yer tutucu apareyler ve erken diş kaybı tedavisi hakkında detaylı bilgi için bizi arayabilir, çocuk diş hekimi Prof. Dr. Aylin Akbay Oba’dan randevu alabilirsiniz.