Çocuklarda Kron Uygulaması Ankara

  Kron uygulaması, yüksek oranda madde kaybı olan dişlere uygulanan restorasyon yöntemidir. Kron uygulaması sayesinde fazla madde kaybı meydana gelmiş, birden fazla yüzeyinde çürük bulunan dişler özel materyaller ile kaplanır. Bu uygulama ile diş hem restore edilmiş olur, hem de dişte tekrar çürük meydana gelmesi önlenir.

  Süt Dişlerine Kron Uygulanır Mı?

  Aşırı madde kaybı olan süt dişlerine kron uygulaması yapılabilmektedir. Süt dişleri için özel, hazır kronlar bulunmaktadır. Hem kesici dişlere hem de azı dişlerine kron uygulanabilir. Süt dişlerinde kron uygulaması için en sık kullanılan materyaller paslanmaz çelik ve zirkonyumdur. Bu işleminin nasıl ve ne şekilde yapılacağı hekim muayenesi sırasında belirlenir.

  Hangi Durumlarda Kron Uygulaması Tercih Edilir?

  Dişlerde birçok farklı sebebe bağlı olarak madde kaybı gerçekleşebilir. Çürükler ve fiziksel travmalara bağlı oluşan diş kırıkları madde kaybının en sık rastlanan sebeplerindendir. Çocuklarda kron uygulaması, yüksek miktarda madde kaybı meydana gelmiş ve dolgu ile tedavi edilemeyen dişler için tercih edilmektedir. Kron uygulaması şu durumlarda yapılabilir:

  • Erken çocukluk çağı çürüklerinin yaygın olarak görüldüğü hastalarda uygulanabilmektedir. Geniş lezyonlar şeklinde görülen ön ve arka bölgedeki dişlerin çürüklerinin kron uygulaması ile tedavisi tercih edilir.
  • Ampütasyon veya kanal tedavisi uygulanan süt dişleri ve daimi dişlere kron  uygulaması gerekli olabilir. Genellikle bu dişlerde geniş çürük lezyonları sebebiyle fazla madde kaybı olması ve bu dişlerin daha kırılgan hale gelmesi nedeniyle kron uygulaması yapılır.
  • Çocukluk çağında görülebilen kazalar nedeniyle meydana gelen düşme, çarpma ve fiziksel travmalar sonucu dişler kırılabilir. Madde kaybı görülen bu dişler kron uygulaması ile tedavi edilerek diş kaybı önlenir.
  • Diş dokularında görülebilen gelişimsel bozukluklarda, diş dokularını korumak yada şekil bozukları gibi estetik sorunları çözmek amacıyla kron uygulaması tercih edilebilir.

  Kron Çeşitleri Nelerdir?

  Diş hekimliğinde kullanılan farklı kron materyali ve uygulama teknikleri bulunmaktadır. Süt dişlerinde kullanılan kronlar hazır olarak üretilmiştir, bireye uygun boyutlardaki kron seçilerek uygulanır. Pedodontide en sık kullanılan kron çeşitleri ise şunlardır:

  Paslanmaz Çelik Kron

  Uzun yıllardır kron uygulamaları için kullanılan paslanmaz çelik kron, oldukça sağlamdır. Metal rengi tonlarında, gri renklidir. Renginden dolayı en sık arka dişlerde kullanılmaktadır. Uygulaması kolaydır, kısa sürede uygulanabilir.

  Zirkonyum Kron

  Zirkonyum kronlar, son yıllarda oldukça talep görmektedir. Gerek estetik bir görüntü elde edilmesi, gerekse de zirkonyumun ağız dokuları ile uyumlu olması nedeniyle sıkça tercih edilmektedir. Zirkonyum kronlar doğal diş rengindedir ve yüksek estetik görünüm sağlar. Süt dişleri için üretilmiş olan zirkonyum kronlar hem süt azı dişlerine hem de süt kesici dişlere uygulanabilmektedir.

  Ankara Çocuklarda Kron Uygulaması Nasıl Yapılır?

  Kron uygulaması, her hasta için özel olarak planlanan birtakım süreçler içerir. Çocuk diş hekimi tarafından yapılan uygulamada, öncelikle kron seçilir, daha sonra dişteki çürükler temizlenerek kronun yerleştirilmesine olanak sağlayacak şekilde diş hazırlanır. Daha sonra  kron, dişe yerleştirilir. Kron uygulaması sırasında çocuklar ve ebeveynler, gerçekleşecek olan işlemin her aşaması ile ilgili detaylı olarak bilgilendirilirler. Özellikle zirkonyum kronlar, estetik açıdan oldukça başarılı sonuçlarla, dişlerin sağlıklı olarak korunmasına olanak sağlayabilirler.

  Ankara Çocuklarda kron uygulaması hakkında detaylı bilgi için sitemizde yer alan iletişim bilgilerini kullanarak bize ulaşabilir, çocuk diş hekimi Prof. Dr. Aylin Akbay Oba’dan randevu alabilirsiniz.