Özel Bakım Gerektiren Hastalar

  Herhangi bir fiziksel, gelişimsel, zihinsel bozukluk veya tıbbi tedavi gerektiren sınırlayıcı duruma sahip hastalar “Özel Bakım Gerektiren Hastalar” olarak tanımlanır. Pedodonti uzmanları, bedensel veya zihinsel engelli çocuklar için özel muayene ve tedavi yaklaşımları kullanırlar. Bu yaklaşımlar, bu engellerin sebep olabileceği olumsuz durumlara yönelik çocuğun mümkün olan en iyi tedaviyi alabilmesine yöneliktir.

  Özel bakım gerektiren çocuklarda ne yazık ki ağız ve diş bakımı, geri planda kalabilmektedir. Bunun sebebi, ağız ve diş bakımı uygulamaları sırasında karşılaşılan zorluklar ve çoğu zaman hastaların çok daha büyük sıkıntılarla mücadele etmek zorunda olmasıdır. Bu hasta grubunda bazı vakalarda farklı sebeplerle artmış çürük riskine ilave olarak, ağız ve diş bakımının yeterince yapılamaması bu çocuklarda diş çürüğü oluşumunu daha da kolaylaştırmaktadır.

  Bu durum, erken yaştan itibaren ağız ve diş bakımına yönelik eğitimler sayesinde büyük oranda önlenebilir. Bu eğitimlere ek olarak koruyucu diş hekimliği uygulamaları da diş çürüklerini önleme amacıyla kullanılabilmektedir. Bu uygulamalar arasında flor, remineralize edici uygulamalar ve fissür örtücü uygulaması gibi yöntemler vardır. Bazı durumlarda ise çoktan dişte ileri boyutta çürükler, madde kayıpları meydana gelmiş olabilir. Bu dişler ise dolgu, kanal tedavisi ve paslanmaz çelik kron uygulaması gibi uygulamalarla tedavi edilebilmektedir.

  Özel Bakım Gerektiren Hastalarda Muayene Süreci Nasıl Gerçekleşir?

  Diş hekimi muayeneleri, çocukta bulunan engelin türüne ve boyutuna göre farklı şekillerde gerçekleştirilebilir. Düşük ve orta dereceli zihinsel engeli bulunan çocuklar, çoğu zaman pedodontistler tarafından doğru iletişim teknikleri kullanılarak muayene ve tedavi için ikna edilebilir ve uyum göstermesi sağlanabilir. Ağır zihinsel engeli bulunan ve sağlıklı bir iletişimin mümkün olmadığı özel bakım gerektiren hastalarda sedasyon veya genel anestezi tercih edilebilir.

  Özel Bakım Gerektiren Hastalarda Tedavi Süreci Nasıl Gerçekleşir?

  Özel ağız bakımı gerektiren hastaların diş tedavileri, çoğunlukla genel anestezi altında gerçekleştirilmektedir. Bu süreçte çocuk diş hekimleri ve anestezi uzmanı hekimler birlikte çalışır. Çeşitli tetkiklerle çocuğun anestezi işlemine uygunluğu değerlendirilir. Genel anestezi sayesinde çocuklar hiçbir ağrı hissetmez, pedodontistler de gerekli tedavileri dikkatli ve özenli bir şekilde gerçekleştirebilirler. Bu konuda detaylı bilgi için sitemizde yer alan Genel Anestezi ve Sedasyon isimli yazıyı inceleyebilirsiniz.

  Ankara özel bakım gerektiren hastalarda ağız hijyeni, diş hekimliği tedavileri ve uygulamaları için bizi arayabilir, çocuk diş hekimi Prof. Dr. Aylin Akbay Oba’dan  randevu alabilirsiniz.