Prof. Dr. Aylin AKBAY OBA
Çocuk Diş Hekimliği Uzmanı


Ankara Üniversitesi Diş  Fakültesi’nden 1993 yılında mezun olan Prof. Dr. Aylin Akbay Oba, 2001 yılında aynı fakültenin Pedodonti Anabilim Dalı’nda Doktora programını tamamlayarak Bilim  Doktoru  unvanı  aldı.  2003  yılında  kurucu öğretim üyelerinden biri olarak Kırıkkale Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Anabilim Dalı’nda göreve başladı.  2011 yılında Doçent, 2017 yılında Profesör ünvanı alan Prof. Dr. Aylin Akbay Oba, 2014-2018 yılları arasında Dekan Yardımcısı, 2004-2021 yılları arasında Pedodonti Anabilim Dalı Başkanı olarak  görev yaptı. 2021 yılında Kırıkkale Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden ayrılan  Prof. Dr. Aylin Akbay Oba, özel muayenehanesinde hizmet vermektedir.

Ulusal ve Uluslararası dergilerde yayınlanmış ve Ulusal ve Uluslararası kongre ve sempozyumlarda sunulmuş çok sayıda yayın poster ve sözlü sunusu mevcuttur. Çok sayıda Doktora ve Uzmanlık tezi yönetmiş ve çok sayıda projede yer almıştır.

Diş Hekimliği Dekanlar Konseyi Koruyucu Hekimlik Alt Kurulu Üyeliği, Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Toplum Sağlığı Hizmetleri ve Eğitim Dairesi Başkanlığı Koruyucu Ağız ve Diş Sağlığı Bilimsel Danışma Komisyonu Üyeliği, Türk Pedodonti Derneği Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Üyeliği, Kırıkkale Üniversitesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu Üyeliği, Kırıkkale Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nde; Yönetim Kurulu Üyeliği, Klinik Diş Hekimliği Bilimleri Bölüm Başkanlığı, Eğitim Planlama Kurulu Başkan Yardımcılığı, Akreditasyon Kurulu Üyeliği ve Uzmanlık Eğitim Komisyonu Üyeliği gibi görevler yürütmüştür.

Evli ve bir çocuk annesidir.